Népszerű bejegyzések

2012. szeptember 29., szombat

Csakrák, testünk energiaközpontjai.

A testben mérhetően hét energiaközpont található, sőt vannak olyan teóriák, melyek kilenc, illetve tizenkét fő energiaközpontról, úgynevezett csakráról tesznek említést. Nem tisztünk eldönteni, hogy téved-e valaki, ha az energiaközpontok kérdése kerül szóba. Az indiai tradíció szerinti hét energiaközponttal, vagyis a hét csakrával azonban érdemes megismerkednünk.A csakrák és összefüggéseik 
A testünk hét energetikai központját már igen korai időkben érzékelték. Indiától az ókorig, a középkortól napjainkig vannak említések a csakrákról. Az ókorban például a Naprendszer hét fő bolygóját ismerték, és ezeknek feleltették meg a hét energiaközpontot. Egy olyan összefüggő rendszert figyeltek meg eleink, mely ugyanúgy összefüggő rendszert alkot, mint a Naprendszerünk, az Univerzum. Speciális területei összefüggést mutatnak a tudatállapotainkkal viselkedésünkkel, személyiségün
kkel és életünkkel. Wilhelm Reich pszichológus már az ezernyolcszázas évek végén, az ezerkilencszázas évek elején felismerte, hogy az elnyomott érzések gócot alkotnak a test meghatározott területein, és megbetegítik azt. A félelem a nyakban, míg az együttérzés a szívben összpontosul. Megfigyelései egybeesnek az indiai csakrák tanaival.

Hol vannak a csakrák?
A hét csakra a törzs és a fej meghatározott pontjain található, a test tengelyvonalán. A különböző leírások nagyjából azonos helyre helyezik, és a csakrák, mint energiacsokrok méretében is többnyire egyező leírásokat találunk. (Egyes megfigyelők például almához, narancshoz viszonyítják a csakra központ méretét.) Annak valójában nem sok jelentősége van, hogy egy-egy csakra például hány centire helyezkedik el a köldöktől, mivel a testhez viszonyított adatok minden embernél mások. A kínaiak például egy hüvelykujjnyi mértékegységben gondolkodtak.

Hogyan érzékeljük a csakrákat?
A csakrák – bár a legtöbb szakirodalmi adat szerint egy almányi, vagy egy tenyérnyi területen érzékelhetők – személyenként eltérő méretűek lehetnek. A legjobb, ha saját magunkat kezdjük megfigyelni. A csakra - leírásoknak megfelelő helyek környékén saját tenyerünkkel érzékelhetjük azt a területet, ami érzékenyebb. Erre még a legszkeptikusabb emberek is képesek. Ezeken a területeken ugyanis kicsit erőteljesebb a test elektromossága, ami műszeresen is mérhető.

Mi van a kezemmel és a lábammal?
Gyakori, hogy aki most ismerkedik a csakrák fogalmával, meglepődik azon, hogy a karokon és a lábakon nincsenek csakrák. Valójában a karokon és a lábakon, a kezeken és a lábfejen is leképződnek a test csakrái. A köldök csakrát, ami az erő központja bárki érzékelheti saját tenyerének közepén, kb. háromujjnyira a csuklótól. Ugyanez a talpon, a sarkunk felső harmadában érzékelhető. Ezeken a pontokon keresztül nem csupán érzékelhetjük az energiát, hanem természetesen hatni is tudunk rá.






.




1. csakra

Az első csakra létünk alapja, tőle kapjuk a mindennapokhoz szükséges energiát és vitalitást. Amikor a fizikai létben anyagilag rosszul mennek a dolgaid, akkor a gyökércsakra működésével lehet probléma. Gondolataid folyamatosan a birtoklás, biztonság, érzéki örömök és az anyagi jólét körül forognak olyannyira, hogy a belső elégedetlenséget, mély frusztrációt érzel, ha ezekre a dolgokra gondolsz. A gyökércsakra a test energiaközpontjaink akkumlátora. Hibás működés esetén nem csak a fizikai testet károsítja, de megtöri energiatestünket is, azaz megakadályozza, hogy megfelelően áramoljon az energia a többi csakrában.
Csakraharmonizálás
A dobszó erősíti a gyökércsakra energiáit, és rezgései összehangolják a testet a talajjal, a gyökerekkel, az élettel. Nem véletlen, hogy a bennszülöttek ütemes, monoton dobolással esnek extázisba, és válnak eggyé a természettel a rituálék során. Ha szeretnéd a gyökércsakrádat harmonizálni, és a természetre hangolni, a pergő dobok mellett hallgasd a természet hangjait: a madárcsicsergést, tücsökciripelést, csobogó patakot.

2. csakra

A második csakra az ősi, örök érzelmek, a szexuális energiák és az alkotó energiák központja. A köldökcsakra összeköt minket a múlttal. Ez a második energiaközpont emlékeket, érzelmeket és információt tárol. Gyakran épp emiatt tudattalanul irányítja az életünket, mivel a nemiségről és önmagunkról alkotott hiedelmeinket és érzelmeinket tárolja. Ha nem működik megfelelően, akkor előfordulhat, hogy olyan partnert választunk, aki kielégíti a második csakra szükségleteit, azaz belesodródunk tudattalanul is a régi minták ismételgetésébe. Zavara vese- és hólyagbetegségekben is jelentkezhet, de petefészek gyulladás, hajhullás és gombás fertőzések is kialakulhatnak a bokkolt köldökcsakra működés esetén.
Csakraharmonizálás
A köldökcsakra eleme a víz, éppen ezért jót tesz, ha vízben pihenteted a tested. Érezd, ahogy a víz hullámai lemossák rólad a feszültséget és a múltból megmaradt negatív érzelmeket. Az éjszakai fürdőzés kifejezetten csakraharmonizáló, hiszen a Hold energiái növelik a köldökcsakra női energiáit.
A köldökcsakrát harmonizálják a csípő és alhas mozgásából álló gyakorlatok is. A hastánccal életre keltheted a kreatív és szexuális energiáidat.




A harmadik csakra elnevezései: 
Manipúra-csakra, solár- plexus (napfonat), köldök-csakra, lép-csakra, gyomor-csakra, máj-csakra. 

Hozzá tartozó tanulási feladataink: 
- a személyiség kibontakozása, 
- az élmények és az érzelmek feldolgozása, 
- a lény kialakulása, 
- befolyás és hatalom, 
- erő, 
- tapasztalatból eredő ész. 

A napfonat csakra körülbelül 18 hónapos és 3 éves kor között fejlődik, és a korai szocializálódással és nyelvtanulással függ össze. 

Szimbóluma a Tízszirmú lótuszvirág, melynek helye, a köldök felett kétujjnyira, előre felé nyílik. 

Akinek gyakran van gyomor, emésztési problémája, annak nem árt elgondolkoznia azon, mit nem tud, vagy nem akar "bevenni a gyomra". 
Az megoldatlan szituációkat, élethelyzeteket nem szabad elhanyagolni, mert az ilyenekből alakul ki a gyomorfekély, máj, epe problémák. 
Súlyos esetekben még rákos elváltozásokat is okozhat. 

Amikor megtanuljuk kezelni problémáinkat, akkor az addig megoldásra váró dolgok száma csökken, hiszen - ami nem foglalkoztat, az nincs is! 


A negyedik csakra elnevezései:
Anáhata-csakra, szív-csakra, szívközpont.

A szívcsakra 3 és 7 éves kor között, a külvilággal fenntartott kapcsolatokon keresztül fejlődik.
A hozzá tartozó tanulási feladatunk a szív tulajdonságainak kibontakozása, szeretet, együttérzés, jószívűség, önzetlenség, odaadás, gyógyítás.

Szimbóluma a Tizenkét szirmú lótuszvirág, melynek helye, a mellkas közepén található, szegycsonttól kicsit balra a szív felé helyezkedik el. Testünkön előrefelé nyílik a központi energia vezetékből.
A szívcsakra összeköti a 3 alsó - földhöz kapcsolódó, és a 3 felső - mennyei szférákhoz kapcsolódó csakrákat.

Alapelve, a lét odaadása, mely csak a szeretet adásán és kapásán keresztül működik.
Aki nem tud adni, annak gondja van a "kapással" is, és aki nem tud kapni, annak problémát okoz az adás is. E kettő harmóniája szükséges a szívcsakra megfelelő működéséhez.

Amikor a szívcsakrán keresztül áramoltatjuk a szeretetet, olyan életet élhetünk, mely harmonikus, kiegyensúlyozott, veszekedésektől mentes.
A feltétel nélküli szeretet átadása során, szinte katartikus élményt élhetünk át.
Az ötödik csakra elnevezései: Visuddha-csakra, nyak- csakra, torok csakra, kommunikációs központ. 

Szimbóluma a Tizenhat szirmú lótuszvirág, melynek helye a testünkön, a gége alatt a nyakon található, a központi energia vezetékből előrefelé nyílik. 

A hozzátartozó életfeladatok kifejlődése 7 éves kortól kezdődik, és szoros összefüggésben áll az önkifejezéssel. 
A hozzá tartozó tanulási feladatok a kommunikáció, kreatív önkifejezés, nyitottság, közel és távol látás, függetlenség, inspiráció, a lét finomabb síkjai felé vezető út. 

Amikor valamilyen torokfájásra utaló jeleket, vagy akár beszédproblémát érzékelünk, akkor minden esetben valamilyen kommunikációs probléma áll a háttérben. 
Amikor visszafojtott indulatok, gondolatok rekednek bennünk, nem tudjuk kikommunikálni a problémát, bármilyen külső tényező, korlátozó személy miatt, akkor súlyosabb esetekben a gége, száj, beszéd technika tartós károsodására lehet számítani. 
A kommunikációs képességeink felélesztésével a probléma csökken, hiszen az önkifejezés alapvető életfeladatunk egyike. Hatodik csakra elnevezései: 
Ádnyá-csakra, homlok-csakra, a „harmadik szem”, a tudás szeme, a belső szem (a parancs-csakra) 

Ehhez a csakrához tartozó életfeladatok, 12 éves kor után kezdenek a megkülönböztetésen és az ítélőképességen keresztül kialakulni. Ekkor kezdjük értékelni és érzékelni mások cselekedeteit és meggyőződését. Amikor egy gyermek kamaszkorba lépve elkezdi kritizálni környezetét, az mutatja, hogy csakrájához tartozó életfeladatok kezdenek kialakulni, de ezt sajnos a környezet nem mindig tolerálja. Ilyenkor a csakrán gyakran sérülések keletkeznek, ami kihat az aurára is, súlyosabb esetekben pedig az aura egyes részeinek elvékonyodásához vezethet. 

A csakrához tartozó tanulási feladatok a felismerés, az intuíció, a belső értékek kifejlődése, és a kommunikáció minden területen való használata. 

A 6. csakra szimbóluma a Kilencvenhat szirmú lótuszvirág. Melynek helye, testünkön az orrgyök fölött egyujjnyira, a homlok közepe táján, kb. kétujjnyira a homlok mögött található, és előrefelé nyílik. 
                   
            
A hetedik csakra elnevezései: 
Szahaszrára-csakra, korona-csakra, fejtetőközpont, ezerszirmú lótusz 

Szimbóluma az "Ezerszirmú lótuszvirág", melynek elhelyezkedése testünkön - 
a fejtető közepén található, és felfelé nyílik. 
Alapelve a tiszta lét, melyet legkönnyebben meditáció közben érzékelhetünk: ibolya, fehér, illetve arany színeket megjelenítve. 


A hetedik csakrához tartozó tanulási feladatunk, a belső látás segítségével felsőbbrendű ismeretek megszerzése, eggyé válás az örökléttel, egyetemes tudatosság megismerése, elsajátítása. 

A korona nem rendelkezik rá jellemző fejlődési időszakkal. Vannak emberek, akiknél a csakra egész életükben szunnyad. Ennek oka, hogy ez a csakra szorosan összefügg a szellemi érdeklődéssel, Isten keresésével, és csak akkor fejlődik ki, ha ilyesmivel foglalkozunk. 

Sokan keresik szellemi útjukat, de soha sem szabad csak az egyik csakrára fókuszálni. Gyakran okoz problémát, hogy még a szellemi tanítók között is van olyan, aki csak a felső csakrák fejlődésére fókuszál,és az alsóbb,földhöz kapcsolódó csakrák működését mellőzi tanításaiból. Ez a hiba azonban a mi fizikai síkunkon szinte azonnal érzékelhető, mert a "földtől való elrugaszkodás a személy és energia rendszere felborulását okozza. 

MyStat - Az ingyenes webstatisztika

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése